tesettür giyim

Tesettür Dünyası ▶ Eşarp deyip geçmeyin!

Eşarp deyip geçmeyin!
İpek dokumacılığının zor olduğu biliniyor ama ipek eşarp üretmenin meşakkatinden birçok kişi haberdar değil. Bir eşarbın hangi aşamalardan geçtiğini görmek için Aker'in Çorlu'daki üretim tesislerindeydik.
Kumaş çeşitleri arasında en kıymetlisidir ipek. Yumuşacık parlak dokusu, boyayı en iyi şekilde gösterir ve dokunulduğunda farkını hissettirir. Tarihi kaynaklara göre üretimi ilk olarak 4 bin 600 yıl önce Çin’de başlamış. Zamanla İtalya ve Fransa’da da ipek dokumacılığı önemli gelişme göstermiş ancak hâlâ ipeğin merkezinde Çin var. İpek eşarp üretiminde ise en çok öne çıkan ülke Türkiye. Aker Tekstil’in Çorlu’daki fabrikası en büyük tesis. Ben de uzun bir süredir ipek eşarp üretimini görmek istiyordum. Pazartesi günü Aker yöneticileriyle fabrikayı gezip eşarp üretimi hakkında ayrıntılı bilgi aldım. Açıkçası eşarp üretiminin bu denli zorlu bir süreçten geçtiğini hiç tahmin etmiyordum. Hazır giyim gibi, eşarp bantlarından da saatte binlerce ürün çıkar sanırdım. Öyle değilmiş! Hele ki çok renkli eşarpları üretmek daha zorlu bir iş. Bu süreçten size de biraz bahsetmek istiyorum, eminim ki yazıyı okuduktan sonra ipek eşarplarınıza çok daha hassas yaklaşacaksınız.


Gezide en çok dikkatimi çeken, bir kilo ipek üretmek için 3 bin 500 ipek böceği gerektiğiydi. İpek elde edebilmek için, böcekler kozaları ördükten sonra, henüz dışarıya çıkmadan bu kozaların haşlanması gerekiyor. Aksi halde böceğin kozadan çıktığı yerdeki delik yüzünden kesik lifler oluşuyor ve dokuma yapılamıyor.

Çok renkli eşarplar için 25 ayrı kalıp hazırlanıyorAker tesislerinde ilk olarak tasarımcılar tarafından desenler seçiliyor ve varyantlara (renklere) ayrılıyor. Desendeki her renk için farklı kalıp hazırlanıyor. Eşarp çok renkliyse bir ürün için çıkarılan desen kalıbının sayısı 25’i bulabiliyor. Kalıpların çıkarıldığı bez de özel bir malzeme. Geçirgen ama aynı zamanda çok sağlam. Bu bezin üzerine emisyon (özel bir kimyasal) verilerek, öncelikle gözenekleri kapatılıyor. Daha sonra bezin üzerine bilgisayar vasıtasıyla desen çiziliyor ve desen yakma işlemine tabi tutularak hatları ortaya çıkarılıyor. Desenin tamamen ortaya çıkması içinse tazyikli su gerekiyor. Kalıbın üzerine tutulan suyla her kasnakta farklı desen ortaya çıkıyor ve bu desenler,  bir metre eninde ve 100 metre uzunluğunda ipeklerin dizildiği üretim bantlarına yerleştiriliyor. Bantlara konulan kasnaklara farklı renkte boyalar dökülüyor ve hareket eden mekanizmalar sayesinde bu boyalar, desen çizilen geçirgen kısımdan ipeğe basılıyor. Çok renkli eşarplar için bu işlemin 15, 20, bazen 25 kez tekrar ettiğini düşünün… Gerçekten uzun ve zorlu bir süreç olduğunu tahayyül edebilirsiniz. Üstelik eşarplar boyandıktan sonra da iş bitmiyor. Her biri kurutma makinelerinden geçerek yıkama makinelerine gönderiliyor.

5 bin kadın eşarpların kenarlarını kıvırıyor

Yıkama makinelerinde en az su sarfiyatıyla ipek eşarpların ölü boyaları atması ve yumuşaması sağlanıyor. Nanoteknolojik ürünler için, özel bir teknolojiyle eşarba su geçirmezlik ve koku özelliği kazandırılıyor. Bu işlem de bittikten sonra kalite kontrol görevlileri giriyor devreye. Her eşarbı tek tek inceleyerek, dokuması, boyası ya da herhangi bir yerinde hata olup olmadığını kontrol ediyorlar. Kontrol sırasında hatalı olanlar ayrılıyor, diğerleri kenarlarının kıvrılması için Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gönderiliyor. Yaklaşık 5 bin kadın Aker eşarplarının kenarlarını kıvırıyor. Kenarları tamamlanan eşarplar yeniden Çorlu’daki üretim tesislerine geliyor ve depoya yerleştirilerek dağıtımı yapılıyor. Böylelikle eşarp üretimi tamamlanmış oluyor.Detaylarına girmeden anlattığım halde bile üretimin oldukça zor olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yüzden en azından ipek böceklerini bile düşünerek, eşarplarınıza karşı daha hassas davranabilirsiniz. En azından elde yıkayıp, fazla sıkmadan kurumaya bırakırsanız eşarplarınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Esra Keskin Demir / Zaman

Tesettür Dünyası

Tesettür Dünyası > Eşarp deyip geçmeyin!


İpek dokumacılığının zor olduğu biliniyor ama ipek eşarp üretmenin meşakkatinden birçok kişi haberdar değil. Bir eşarbın hangi aşamalardan geçtiğini görmek için Aker'in Çorlu'daki üretim tesislerindeydik.


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.