tesettür giyim

Tesettür Dünyası ▶ Sanal mağazalar 'tık'lım 'tık'lım

Sanal mağazalar 'tık'lım 'tık'lım
İnternet mağazaları, cirolarıyla normal mağazaları geride bırakmaya başladı. Bunu fark eden işadamları moda alanında e-ticarete daha çok yatırım yapıyor. Tesettür giyim müşterisine alternatif sunan siteler de 'fırsat' kavramının çapını genişletti.

Olur mu olmaz mı, tutar mı tutmaz mı derken cirolarıyla mağazaları bile geride bırakan, her geçen gün büyüyen bir sektör haline geldi internet mağazacılığı. Yurtdışında daha evvel hizmet vermeye başlayan fırsat siteleri, Türkiye'de beklenenin üzerinde bir hızla büyüdü. Markafoni, Limango gibi yurtdışı kaynaklı grupların dışında Trendyol'un önemli cirolara ulaşması, özellikle hazır giyimde interneti ne kadar benimsediğimizi gösteriyor. 2011 yılında Vakko, Daybuyday.com ile, Boyner Grubu Morhipo.com ile ve Hotiç, Desa, Koton gibi büyük perakende markalarının ortaklığından oluşan 1v1y.com ile fırsatlar daha çok hayatımıza girdi. Zamanında yatırımcı bulmak için binbir çile çeken internet girişimcileri için bu yıl, altın bir yıl oldu. Ünlü caddelerde mağaza kapmadaki telaş da bir anda e-ticarete sıçradı.

Son 10 yıldır krizlerle en çok alabora olan moda ve tekstil sektörü için e-ticaret yatırımları, bir nevi sığınılacak liman denilebilir. Fırsat sitelerine yatırım yapan tekstil markalarının asıl hedefi, bu sitelere özel markalar oluşturmak. Ayrıca hem Morhipo hem de 1v1y.com, sezon ürünlerini de indirimli bulacağımız 'sanal AVM' olarak hizmet veriyor. Piyasada rakip olan firmaların 1v1y.com çatısı altında toplanabilmesi e-ticaretin gücünü anlatıyor. Ekonomik açıdan zor geçen 2011'e rağmen internet alışverişi yüzde 50 büyüyerek gücünü bir kez daha anlatmış oldu. İşin ilginç yanı ise e-ticaret satış rakamlarının, bazen markaların en çok satış yapan mağazalarının cirolarını geçmesi.

Tesettür giyimde e-ticaret dönemi

Tesettür giyim markaları da internet mağazacılığına bu yıl önem vermeye başladı. 'İnternetten pardösü mü alınır!' derken beğendiğiniz ürünlerin kalmadığını görmek, gerçeğin tam kendisi. Armine, internet konusunda önemli yatırımcılardan. Ürünlerini sadece Türkiye'ye değil, yurtdışına da göndererek daha global adımlar atıyor. E-ticaret ağını yenileyen Aker eşarpları, renklendirme uygulaması gibi çalışmalarla da siteye olan ilgiyi artırıyor. Setrems ise İngiltere için ayrı bir e-ticaret sayfası açarak farklı müşterilere hitap edebiliyor. Genelde Ortadoğu'da mağazalaşan Kayra, Türkiye'de bayilik dışında mağazacılığının büyük kısmını e-ticaret üzerinden yapıyor. Tesettür giyim müşterisine yönelik fırsatlar sunan, yenimoda.com, modanisa.com, tikbu.com gibi siteler de fırsat kavramının çapını genişletti.

Anadolu, modaya ayak uydurdu

Genellikle büyük şehirlerde önemli cirolar elde eden e-ticaret siteleri, özellikle hazır giyim konusunda Anadolu'daki müşterinin de vazgeçilmezi oldu. Zira büyük şehirlerde farklı marka ve farklı ürün çeşidine ulaşma imkânı oldukça fazla. Anadolu'da ise moda biraz daha ağır ilerliyor. Fırsat sitelerinin açılması, Anadolu'da aradığını bulamayanlara rahat bir nefes aldırdı. Ekonomik olması da en büyük artısı. Aynı durum tesettür giyimde de değişmiyor. Firmaların Siirt'ten, Van'dan, Manisa'dan ve daha birçok ilden müşteri portföyü oluşmuş. Artık Anadolu insanı modanın ayağına gelmesini beklemiyor, zira moda ellerinin altında.

"12 bin ürünü online olarak sunuyoruz"

Limango'nun da içinde bulunduğu Alman Otto Group'a bağlı yeni bir e-ticaret markası bonprix, geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına girdi. Bonprix Genel Müdürü Thomas Carroux'a e-ticareti ve Türkiye pazarını sordum: "Türk ekonomisinin sağlamlığı, 70 milyonun üzerindeki nüfusu ve tüketici harcamalarındaki artış dikkate alındığında, bonprix olarak Türkiye pazarında çok yüksek bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyoruz. Bununla birlikte 'katalogla moda alışverişi' kavramını Türkiye'de yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün bonprix, 12 bin farklı ürünü online sunuyor. Bu ürünlerin tamamı ise markamıza ait."

"İnternetten alışveriş, mağazaların cirolarını etkilemez"

LCWaikiki, Özdilek gibi markalara mağaza danışmanlık hizmeti veren MindPark yöneticilerinden Aydın Yıldız'a da e-ticaretin hızlı yükselişini nasıl değerlendirdiğini sordum: "Bu yeni dalga cazip yapısına rağmen, mağazacılığın yapısını, sistemini ve işleyişini kısa-orta dönemde çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü markalar en somut halleriyle 'bilinirlik, bulunurluk ve görünürlük' ilkelerinin bir yansıması olarak hayatın içinde, tüketicisinin en yakınında ve hatta hayatın her anında-alanında var olmak ister. Mağazacılıkta kampanya tasarımlarıyla, sunum ve etki güçleriyle hiçbir sanal uygulama gerçekte bir ürünle kurulan sıcak bir bağ ve deneyim kadar güçlü olmayacaktır. Kişisel görüşüm, e-ticaret outletleri etkiler ama outletlerin önünü kesmez. İnternetten alışverişin mağaza cirolarını etkilediğini düşünmüyorum. İnternet, bana göre 'pazar geliştiren' bir anlayışa sahip."

Zaman

Tesettür Dünyası

Tesettür Dünyası > Sanal mağazalar 'tık'lım 'tık'lım


İnternet mağazaları, cirolarıyla normal mağazaları geride bırakmaya başladı. Bunu fark eden işadamları moda alanında e-ticarete daha çok yatırım yapıyor. Tesettür giyim müşterisine alternatif sunan siteler de 'fırsat' kavramının çapını genişletti.


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.