tesettür giyim

Aile - Çocuk ▶ Yenidoğan kulağına ezan okumak

Yenidoğan kulağına ezan okumak
Yeni doğan bebeğe nasıl isim konur ile bebeklere isim nasıl konulur, bebeğe isim nasıl konur video, bebeğe isim nasıl konur diyanet, bebek ismi nasıl konur, bebeğe isim koyma hakkı kimindir, yeni doğan bebeğe isim konulurken neler yapılır ve bebeğin kulağına ezan nasıl okunur sözleri...

Kulağa ezan okuyarak isim koyma. Bebeğin kulağına ezan nasıl okunur? Kulağa ezan nasıl okunur? Kulağına ezan ve kamet okuyarak çocuğa isim koymak bizzat Peygamber Efendimizden gelmektedir.

Çocuk dünyaya geldikten sonra ilk fırsatta dinî bilgisi olan kimse çağrılır, çocuk kucağına verilir. Sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okunur. Sonra da şöyle dua etmesi sağlanır; – Allah’ım, bu yavruyu İslâm fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, islâmî hayatta ebedî ve sabit kıl. Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okurlar: Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ. “Bana bu evladı ihsan eden Allah’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim...”

Kulağına ezan ve kamet okuyarak çocuğa isim koymak bizzat Peygamber Efendimizden gelmektedir. Sünen-i Tirmizi’de nakledildiğine göre, Hz. Hasan dünyaya gelince Peygamberimiz onun sağ kulağına ezan okumuştur. (1)

Hz. Hüseyin’in rivayetine göre ise Peygamberimiz bu adetlerinin hikmeti hususunda da şöyle buyurmuşlardır:

“Kimin bir çocuğu olur da, sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, o çocuğa ümmüsıbyan hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez).” (2)

Ezan ve kamet çocuğa yapılan ilk iman telkinidir. Çünkü ezanın mana ve muhtevasında tekbir, tevhid, nübüvvet ve namaz gibi dinin esasları bulunmaktadır.

Çocukluğunda kulağına ezan okunmayan kimsenin kulağına daha sonra ezan okunmasının dinen bir sakıncası yoktur. Ama bu okuyuş doğduğu zamandaki okuyuş gibi değildir. Çocukların kulağına ezan ve kamet okumak sünnet olduğu için, zamanında ezan veya kamet okumamanın herhangi bir günahı yoktur.

(1) Tirmizi, Edaha:15.
(2) Feyzü’l-Kadir,6:237.

Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir?

Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür:
• Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür.
• Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur.
• Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.
• Çocuğun ismini ilmiyle âmil, ehli salih bir zata koydurmak iyidir. Ashab-ı Kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz’e verdirmeyi tercih etmişlerdir.
• Çocuk isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner, önce sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.
• Çocuğa isim koyduktan sora hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber Efendimiz: “Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla” diye dua etmiştir.
• Durumu iyi olanlar için Allah’ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip, çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.

İsimleri bozarak kullanmak doğru değil

Halkımız arasında isimler mevzuunda yapılan yanlış bir hareket daha var. İsimleri kısaltacağız diye bozuyor ve anlamsız isimlerle birbirimize sesleniyoruz. Mesela Abdullah’a Apo, İbrahim’e İbo, Zeynep’e Zeyno, Mustafa’ya Musti, Canan’a Cano gibi.. Bu da esasen doğru olmayan bir isimlendirmedir.

Netice itibariyle isim çok önemli. Bu sebeple çocuklarımıza güzel, sevimli ve anlamlı isimler koyarak onların insanlığa faydalı birer fert olması için yetiştirmeliyiz.

>>Peygamberimizin Çocukları İsimlendirme Yöntemi<<

Yeni doğan bebeğe nasıl isim konur ile bebeklere isim nasıl konulur, bebeğe isim nasıl konur video, bebeğe isim nasıl konur diyanet, bebek ismi nasıl konur, bebeğe isim koyma hakkı kimindir, yeni doğan bebeğe isim konulurken neler yapılır ve bebeğin kulağına ezan nasıl okunur sözleri...

bebeğin kulağına isim okumak, bebeğin kulağına isim ne zaman okunur, bebeğin kulağına isim nasıl konur, bebeğin kulağına isim söyleme, bebeğin kulağına isim koymak, bebeğin kulağına isim söylemek, bebek kulagina isim okumak, bebeklerin kulağına isim nasıl okunur


Aile - Çocuk

Aile - Çocuk > Yenidoğan kulağına ezan okumak


Kulağa ezan okuyarak isim koyma. Bebeğin kulağına ezan nasıl okunur? Kulağa ezan nasıl okunur? Kulağına ezan ve kamet okuyarak çocuğa isim koymak bizzat Peygamber Efendimizden gelmektedir.


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.