tesettür giyim

Tesettür Moda ▶ Kepenek keçesinden abiye

Kepenek keçesinden abiye
Biz onu çoban kepeneğinde kullanılan kumaş olarak bilsek de Tasarımcı Selçuk Gürışık için keçe çok farklı anlamlar içeriyor.
Zira o, bu en eski el sanatını teknolojiyle birleştirerek ayakkabıdan abiye giyime farklı tasarımlara taşıyor. Gürışık’ın ‘Deveran: Yeniden Keçe II’ adlı sergisi 25 Kasım’a kadar Karaköy’deki Sabancı Üniversitesi Minerva Han salonunda gezilebilir. Gürışık’ın keçe macerası bundan tam 28 yıl önceye dayanıyor. Turistik gezi amacıyla gittiği Afyon’da Keçeciler Caddesi’nde bölgenin en eski ustalarından Şerafettin Arpaözü’yle tanışmış. Modaya olan merakı nedeniyle mimarlık eğitimini yarıda bırakıp İngiltere’de Tekstil ve Moda bölümünü bitiren Gürışık’ı keçe kumaşı hayli heyecanlandırmış. Tam üç yıl İstanbul- Afyon arasında mekik dokuyarak ustasından bu el sanatının inceliklerini öğrenmiş. Bu alandaki bilgisini öyle ilerletmiş ki İngiltere’de Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde keçe üzerine doktora tezi bile yazmış. Ayakkabı, cüzdan, eşarp ve kaftan… Selçuk Gürışık’ın keçe üzerine çalışmaları sadece akademik alanlarla sınırlı kalmamış. O, modacı kimliğiyle “Keçeden bu da olur mu?” dedirten ürünler tasarlamış. Suteks’in kumaş uzmanlarının teknik anlamdaki yardımlarıyla keçeyi günlük ve abiye giyimde ana malzeme olarak kullanmış. Gürışık, kimi zaman ipek ve şifon gibi farklı kumaşlarla da kombinlediğini anlatıyor keçeyi. Bunun dışında çizme, terlik, cüzdan, şapkadan tutun da eşarptan laptop kılıfına kadar birçok aksesuar tasarlamış keçe yardımıyla. Gürışık’ın keçeyi bu kadar sevmesinin bir nedeni de onun kürke karşı doğa dostu olduğuna inanması.

Tesettür Moda

Tesettür Moda > Kepenek keçesinden abiye

Son yıllardaki tesettür giyime olan yoğun ilgi, moda tasarımcılarının tesettüre giyime ağırlık vermelerine neden oldu. Daha önceleri derme çatma tasarımları tesettür giyime uydurmaya çalışan sektör firmaları, son zamanlarda başarılı tesettür giyim çizimlerine imza atarak tesettür giyim markalarını profesyonel bir kulvara taşımayı başardılar. 

Türkiye muhafazakar giyim tarzına uygun modeller geliştiren tesettür moda stilistleri, Arap ülkeleri başta olmak üzere Balkanlar ve Avrupa tesettürlü bayanlarının yoğun ilgisi ile karşılandı. 

Tesettür moda tasarımcıları arasından bir adım öne çıkmayı başaran bazı stilistler, satışa sundukları özel dikim butik kıyafetleri ile tesettür moda trendlerini belirleyen stilistler olmaya aday görülüyor.

Her yılın giyim modasından esinlenerek belirlenen tesettür giyim sezon renkleri ve kumaşları artık sektörün önde gelen markaları tarafından belirlenir hale geldi.

2016 Tesettür Modası

Şık ve bir o kadar da farklı tasarımlar 2016 yılı tesettürlü hanımların yılı olacak! Öyle ki; yeni sezonda kararsızlığı artıracak tasarımlar oldukça fazla. Farklı renklerin ince çizgilerdeki tasarımlara yansıması ile zengin seçenekler sunan motifli işlemeler... Kısacası tesettür modası yeni sezonda dopdolu bir yelpaze ile muhafazakar hanımefendileri selamlıyor.

2016 tesettür giyim modası, yeni sezonun trend renkleriyle buluşarak tesettürlü bayanların beğenisine sunuldu. Yeni sezon kıyafetler mavi başta olmak üzere bakır tonları ile toprak renklerinden oluşan kıyafetlerden oluşuyor.

2016 tesettür modasının önemli parçalarından biri de şifon eşarp ve şallar. Bu sezon meşhur markaların koleksiyonlarında farklı kumaş alternatifleri ile klasik eşarpların yanında şal kesimli modeller de artık oldukça fazla kullanılıyor. Uzun etekler, tunikler, trenckotlar ve gömlekler elbette ki gözde kıyafetler arasında. Yeni sezonda hemen hemen her koleksiyonda kemer kullanılan modeller göze çarpıyor. Bele oturan ancak bol kesimli etekler, gömlek ve kemerlerle kombin yapılıyor. Daha dar kalem etekler ise tunik veya ceketlerle rahatça kullanılıyor. Hatta tunik ve montlarda da bile kemer var. Mavi, mor, yeşil, sarı, ekru ve pembenin ağırlıkla kullanıldığı göze çarpan bir mevsim daha siz değerli hanımefendileri ağırlamayı bekliyor.


Biz onu çoban kepeneğinde kullanılan kumaş olarak bilsek de Tasarımcı Selçuk Gürışık için keçe çok farklı anlamlar içeriyor.


Ayakkabı Rehberi   |    Yöresel Pazarı   |    Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.