tesettür giyim

Tesettür Moda ▶ Kepenek keçesinden abiye

Kepenek keçesinden abiye
Biz onu çoban kepeneğinde kullanılan kumaş olarak bilsek de Tasarımcı Selçuk Gürışık için keçe çok farklı anlamlar içeriyor.
Zira o, bu en eski el sanatını teknolojiyle birleştirerek ayakkabıdan abiye giyime farklı tasarımlara taşıyor. Gürışık’ın ‘Deveran: Yeniden Keçe II’ adlı sergisi 25 Kasım’a kadar Karaköy’deki Sabancı Üniversitesi Minerva Han salonunda gezilebilir. Gürışık’ın keçe macerası bundan tam 28 yıl önceye dayanıyor. Turistik gezi amacıyla gittiği Afyon’da Keçeciler Caddesi’nde bölgenin en eski ustalarından Şerafettin Arpaözü’yle tanışmış. Modaya olan merakı nedeniyle mimarlık eğitimini yarıda bırakıp İngiltere’de Tekstil ve Moda bölümünü bitiren Gürışık’ı keçe kumaşı hayli heyecanlandırmış. Tam üç yıl İstanbul- Afyon arasında mekik dokuyarak ustasından bu el sanatının inceliklerini öğrenmiş. Bu alandaki bilgisini öyle ilerletmiş ki İngiltere’de Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde keçe üzerine doktora tezi bile yazmış. Ayakkabı, cüzdan, eşarp ve kaftan… Selçuk Gürışık’ın keçe üzerine çalışmaları sadece akademik alanlarla sınırlı kalmamış. O, modacı kimliğiyle “Keçeden bu da olur mu?” dedirten ürünler tasarlamış. Suteks’in kumaş uzmanlarının teknik anlamdaki yardımlarıyla keçeyi günlük ve abiye giyimde ana malzeme olarak kullanmış. Gürışık, kimi zaman ipek ve şifon gibi farklı kumaşlarla da kombinlediğini anlatıyor keçeyi. Bunun dışında çizme, terlik, cüzdan, şapkadan tutun da eşarptan laptop kılıfına kadar birçok aksesuar tasarlamış keçe yardımıyla. Gürışık’ın keçeyi bu kadar sevmesinin bir nedeni de onun kürke karşı doğa dostu olduğuna inanması.

Tesettür Moda

Tesettür Moda > Kepenek keçesinden abiye


Biz onu çoban kepeneğinde kullanılan kumaş olarak bilsek de Tasarımcı Selçuk Gürışık için keçe çok farklı anlamlar içeriyor.


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.