tesettür giyim

Tesettür Moda ▶ Bu kış bordo ısıtacak

Bu kış bordo ısıtacak
Bu kış, pastel tonları gördük vitrinlerde. Yazdan kalan bu tonlara gözümüz alışmaya çalışırken bordo çıktı ortaya. Geçen yıl parlak kırmızılar varken bu sezon, ‘olgun bir kış rengi’ olan bordo vitrinlerde.
Havalar ne kadar puslu, ne kadar soğuksa kıyafetlerde renkler o kadar öne çıkıyor. Bazı renkler aslında her zaman elimizin altında. Kahverengi, taba, yeşil kışa en yakışan renkler. Bu listenin en başına bordoyu da yazabiliriz. Kışın diğer tonlarıyla başarıyla uyum sağlayan bordo, kırmızı gibi kendini açık etmiyor, daha dingin ama sıcak. Bu yüzden de dolaplarda fazlasıyla yer buluyor. Bu kış onu çok daha geniş bir yelpazede göreceğiz. Sadece kıyafetlerde değil aksesuarlarda, hatta ev dekorasyonunda bile bordo sıcaklığı var.

İmparatorluk günlerine duyulan özlem

Sezonun hitleri konusunda önemli referansların çoğu New York Moda Haftası’nda yayıldı. Etkinlik metropol insanına giyilebilir çözümler üretme konusunda önemli bir iş görüyor.  Maskülen bir atmosferin hakim olduğu moda etkinliğinde bol bol kürk ve deri parçalar da gördük. Renklerde koyu mücevher tonları yoğundu. Bordo ise hemen her koleksiyonda kendine yer edinen tematik renk olmayı başarmıştı. Pançolardan kabanlara, ipek saten elbiselerden çantalara her yerde vardı.

Bordonun öne çıkma sebeplerinden biri kraliyet ve imparatorluk günlerine duyulan özlem. Barok ve rokoko desenlerle gün yüzüne çıkan trend, renklerde bordoyu seçti. İmparatorluk günlerinden kalan desenler kumaşları güzelleştirirken kumaşlarda da zenginlik vardı. Lüks kumaşlar bordoyla birleşince modern dünyada bir nostaljik yolculuk yaşanır oldu. Kadife, ipek, saten, dantel bordo ile daha bir güzelleşti. Ve bir de deri. Deri modası bu kış yine her yerde. Bu sefer kendine renkler katıyor. Bordo deriler en çok öne çıkanlar. Etek, kemer, ceket ve çantalarda bordo derilere bol bol rastlıyoruz. Bordoyu, gri, haki yeşil, siyah, petrol mavisi gibi birlikte kullanabilirsiniz.

Bordo mantolar

Tesettür giyim markaları sezonun desenleri ve modellerini takip ettiği gibi bu kış renklerde de günceli yakalamış. Bordoyu görmediğiniz marka yok gibi. Genellikle dış giyimde karşımıza çıkıyor. Mantolar ve pardösüler bordo tonlarda. Özellikle gençlerin tercihi olan kaplarda da bordolar görüyoruz. Tuğba Venn, Tekbir, Armine, Kayra, Zühre gibi markaları farklı tonlarda ve parçalarda bordoya yer veriyor. Tuğba Venn’in pançoyu andıran bordo kaşe kapları oldukça şık.

Tren garında koleksiyon tanıtımı

Kıyafetler kadar o kıyafetleri tanıtan koleksiyon çekimleri de moda dünyasını meşgul ediyor. Geçen sezon çekimlerde otomobiller kullanılmıştı fazlasıyla. Bu kışın tanıtım çekimlerinde herkesi etkileyen isim Marc Jacobs’un Louis Vuitton için yaptığı koleksiyonu oldu. Louis Vuitton Express konseptli koleksiyonun defilesi tıpkı bir tren garı şeklinde hazırlanmıştı. Hatta bir tren bile vardı defilede.

Jacobs, podyuma taşıdığı bu lokomotif ve vintage seyahat atmosferini yeni kampanya görsellerine de yansıtmış. Konsept, Jacobs’un seyahat etmenin büyüsünü yansıtma fikriyle ortaya çıkmış. Moda çekimlerinde de mankenler genelde kameraya değil camdan dışarı bakıyor. Adeta geçmişte kalmış ama bugüne yolu düşmüş gibi bir imaj oluşmuş. Türkiye’de tam da Haydarpaşa Garı artık hizmet vermiyor ve kendini özletiyorken Setrems Gardrop koleksiyonu çekimlerini burada gerçekleştirdi. Tren garı ve Gardrop arasında tatlı bir kelime oyunu olmuş.

Geçtiğimiz yaz İstanbul’da ilk konsept mağazasını açan Ankara markası Setrems’in, İstanbul’a gelmenin alamet-i farikası olan mekânlardan Haydarpaşa Garı’nı seçmesi anlamlı. Marka, Louis Vuitton’un defile konseptini bu çekimlere taşıyarak bir nevi etkisini sezona taşıyor. Setrems bir defile düzenlemese de event marketing uygulaması ile akılda daha yer edinebilir. Örneğin lokomotif şeklinde taşınabilir bir gardrop hazırlayarak şehirde belli yerlerde koleksiyonunu tanıtabilir, belki satış bile yapabilir. Bazı özel üniversitelerin kampüsüne de taşıyabilir bu lokomotifi. Yine de fikir ve gardrop başlığı başarılı.

Tesettür Moda

Tesettür Moda > Bu kış bordo ısıtacak

Son yıllardaki tesettür giyime olan yoğun ilgi, moda tasarımcılarının tesettüre giyime ağırlık vermelerine neden oldu. Daha önceleri derme çatma tasarımları tesettür giyime uydurmaya çalışan sektör firmaları, son zamanlarda başarılı tesettür giyim çizimlerine imza atarak tesettür giyim markalarını profesyonel bir kulvara taşımayı başardılar. 

Türkiye muhafazakar giyim tarzına uygun modeller geliştiren tesettür moda stilistleri, Arap ülkeleri başta olmak üzere Balkanlar ve Avrupa tesettürlü bayanlarının yoğun ilgisi ile karşılandı. 

Tesettür moda tasarımcıları arasından bir adım öne çıkmayı başaran bazı stilistler, satışa sundukları özel dikim butik kıyafetleri ile tesettür moda trendlerini belirleyen stilistler olmaya aday görülüyor.

Her yılın giyim modasından esinlenerek belirlenen tesettür giyim sezon renkleri ve kumaşları artık sektörün önde gelen markaları tarafından belirlenir hale geldi.

2016 Tesettür Modası

Şık ve bir o kadar da farklı tasarımlar 2016 yılı tesettürlü hanımların yılı olacak! Öyle ki; yeni sezonda kararsızlığı artıracak tasarımlar oldukça fazla. Farklı renklerin ince çizgilerdeki tasarımlara yansıması ile zengin seçenekler sunan motifli işlemeler... Kısacası tesettür modası yeni sezonda dopdolu bir yelpaze ile muhafazakar hanımefendileri selamlıyor.

2016 tesettür giyim modası, yeni sezonun trend renkleriyle buluşarak tesettürlü bayanların beğenisine sunuldu. Yeni sezon kıyafetler mavi başta olmak üzere bakır tonları ile toprak renklerinden oluşan kıyafetlerden oluşuyor.

2016 tesettür modasının önemli parçalarından biri de şifon eşarp ve şallar. Bu sezon meşhur markaların koleksiyonlarında farklı kumaş alternatifleri ile klasik eşarpların yanında şal kesimli modeller de artık oldukça fazla kullanılıyor. Uzun etekler, tunikler, trenckotlar ve gömlekler elbette ki gözde kıyafetler arasında. Yeni sezonda hemen hemen her koleksiyonda kemer kullanılan modeller göze çarpıyor. Bele oturan ancak bol kesimli etekler, gömlek ve kemerlerle kombin yapılıyor. Daha dar kalem etekler ise tunik veya ceketlerle rahatça kullanılıyor. Hatta tunik ve montlarda da bile kemer var. Mavi, mor, yeşil, sarı, ekru ve pembenin ağırlıkla kullanıldığı göze çarpan bir mevsim daha siz değerli hanımefendileri ağırlamayı bekliyor.


Bu kış, pastel tonları gördük vitrinlerde. Yazdan kalan bu tonlara gözümüz alışmaya çalışırken bordo çıktı ortaya. Geçen yıl parlak kırmızılar varken bu sezon, ‘olgun bir kış rengi’ olan bordo vitrinlerde.


Ayakkabı Rehberi   |    Yöresel Pazarı   |    Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.