tesettür giyim

Tesettür Moda ▶ Tesettür giyimde İzmir rüzgârı

Tesettür giyimde İzmir rüzgârı
Yaşları 20-30 arasında olan İzmirli genç tasarımcıların kıyafetleri, hem İzmir’de hem de diğer büyükşehirlerde ilgi görüyor. Kimi tesadüfen bu işe girmiş, kimi de eğitimini almış...
Tesettür giyim sektörü altın yıllarını yaşıyor. Birkaç yıl önce ekonomik anlamda daralma yaşayan tekstil sektörüne rağmen tesettür giyim firmaları hızlı ilerleyişlerinden bir şey kaybetmedi. Genelde aile şirketi olan markalarda bölünmeler olsa da bu durum pazara yeni markalar kazandırdı. Artık pazarda eskisinden daha fazla isim yarışıyor. Birkaç yıldır bu yarışa modaevleri ve butikler de dahil oldu. Daha kişisel parçalar giyinmek isteyenlerin arayışlarına yetişen butik ve moda evleri Fatih’e rakip oldu ve Erenköy'de farklı bir tesettür giyim ekolü oluştu. İzmir’de de benzer bir durum yaşanıyor. Büyük tesettür giyim markalarının, fazla satış beklentisi olmadığı için İzmir’den uzak durmaları, oradaki talebi gören moda evleri ve tasarımcıların işine yaradı. İzmirli genç tasarımcılar sosyal medyayı da başarıyla kullanınca ünleri İzmir’i çoktan aştı diyebiliriz. Kendi online satışlarının yanında, e-mağazacılık yapan internet siteleri aracılığıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerine tasarımlarını ulaştırıyorlar. İşte İzmir’den esen rüzgâra yön veren tesettür giyim tasarımcıları…

Pınar Şems Kavak: Adını sıkça duyduğumuz İzmirli tasarımcılardan Pınar Şems Kavak. İzmir’in Bergama ilçesinde annesiyle birlikte butik işleten tasarımcının markasını oluşturma süreci ilginç. Bir butik işletmesine rağmen kıyafetlerini kendi tasarlayıp diken tasarımcı, bir moda dergisinin kombin yarışmasına katılmış. Resimdeki elbiseyi birçok hanım sosyal medyadan görüp kendisine ulaşmış. Kavak siparişlere yetişemeyince önce bir terzi almış yanına, o da yetmeyince fason atölyelerde diktirmeye başlamış. İşini daha da ilerleterek atölyelerde üretime başlamış ve Pınar Şems markası böylece doğmuş. Sade ve şık davet kıyafetlerinde kullandığı dantel detaylar onun alameti farikası. Tek renk uzun elbiseler konusunda da oldukça başarılı. Astarsız dantel ceketleri, uzun tek renk elbiselerle tamamlaması yaz davetlerinde onu öne çıkardı. Kırışmayan kumaşlar kullanması ve tüm ürünleri kombin olarak sunması da önemli ayrıcalıklarından.

Tuğba Kuşçuoğlu: Kişiye özel tasarımlar yaparak yola çıkan Tuğba Kuşçuoğlu, ilginçtir ki kardeşi dışında en büyük desteği tasarımcı arkadaşı Pınar Şems Kavak’tan görmüş. Kavak’ın cesaretlendirmesiyle önce ofisini İzmir Çankaya’ya taşıyıp küçük adetlerde seri üretime başlamış. Eylül başında tesettür fuarına da katılan Kuşçuoğlu, beklediğinden büyük bir ilgi gördüğünü ifade ediyor. Markası Minel Aşk, Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Tuğba Kuşçuoğlu denince akla ilk gelenler, peplum ceketler ve peplum detaylar. Peplum ceketleri tamamladığı balık etekler de bize onu hatırlatıyor. Gömlek tunikleri de gençler tarafından oldukça beğeniliyor. Genellikle pudra renklere odaklanan tasarımcı spor gömlekleri, dantel bebe yakalarla birleştirerek günlük giyime şık bir çizgi katıyor.


Kuaybe Gider: Manisa doğumlu olan Kuaybe Gider lisans öğrenimini matematik üzerine yapmış. Fakat tasarıma olan ilgisi onu İTKO-Arge Moda Okulu’na götürmüş. Onun için, modayı matematikle buluşturmuş diyebiliriz. KUAYBEGİDER markasının kurulması ise henüz çok taze. 2011 yılında atölyesini açan Gider, ilk koleksiyonunu da aynı yıl hazırlamış.

Tasarımlarında retro detaylar ve vintage etkisi hakim olan Gider, Gönüllü Anneler Derneği’nin bir projesi kapsamında ilk defilesini gerçekleştirdi ve böylece de kendinden bahsettirmeyi başardı. Ama onun ünü sosyal medyada daha hızlı yayıldı. Tasarımları kadar imaj çekimleri de beğeniliyor. Kıyafetlerinde vintage etkiyi yansıtmayı başaran tasarımcı bu anlamda kendini farklı bir yere konumlandırıyor. Sınırlı sayıda ürettiği koleksiyonunu seçkin butiklerde ve shop.kuaybegider.com’da moda severlerle buluşturuyor.

Pınar Akşam: Yugoslavya kökenli İzmirli bir aileden geliyor. 2010’da İzmir Karşıyaka’daki evinde tasarım yapmaya başlayan Pınar Akşamı, bir yıl aradan sonra home ofisini Çankaya’ya taşımış. İki yıl moda eğitimi alan Akşam, 1 yıl stilistlik eğitiminin ardından Ali Erez firmasında staj yapmış. İsminin duyulması ise 2010 yılının Temmuz ayında Sevgi Çemberi Eğitim ve Kültür Derneği ile İzmir tarihi havagazı fabrikasında ilk defilesini gerçekleştirmesi ile oldu. 6 ay aradan sonra İzmir Kaya Termal Otel’de yetim ve ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına “Osmanlı’da Kadın” konulu bir defile düzenledi. Bu sene 4.sü yapılan tesettür fuarına da katılan tasarımcı, abiye koleksiyonu ile fuarda İstanbullu hanımların da ilgi odağıydı. Pınar Akşam markasının öne çıkan ürünleri davet kıyafetleri. İzmir’in siyaset ve iş dünyasının önde gelen hanımlarının tercih ettiği bir marka. Pul ve payet onun imzası gibi. Özellikle payetli uzun kloş etekleri davet kıyafeti olarak ilk akla gelen parçalardan.

Zaman

Tesettür Moda

Tesettür Moda > Tesettür giyimde İzmir rüzgârı

Son yıllardaki tesettür giyime olan yoğun ilgi, moda tasarımcılarının tesettüre giyime ağırlık vermelerine neden oldu. Daha önceleri derme çatma tasarımları tesettür giyime uydurmaya çalışan sektör firmaları, son zamanlarda başarılı tesettür giyim çizimlerine imza atarak tesettür giyim markalarını profesyonel bir kulvara taşımayı başardılar. 

Türkiye muhafazakar giyim tarzına uygun modeller geliştiren tesettür moda stilistleri, Arap ülkeleri başta olmak üzere Balkanlar ve Avrupa tesettürlü bayanlarının yoğun ilgisi ile karşılandı. 

Tesettür moda tasarımcıları arasından bir adım öne çıkmayı başaran bazı stilistler, satışa sundukları özel dikim butik kıyafetleri ile tesettür moda trendlerini belirleyen stilistler olmaya aday görülüyor.

Her yılın giyim modasından esinlenerek belirlenen tesettür giyim sezon renkleri ve kumaşları artık sektörün önde gelen markaları tarafından belirlenir hale geldi.

2016 Tesettür Modası

Şık ve bir o kadar da farklı tasarımlar 2016 yılı tesettürlü hanımların yılı olacak! Öyle ki; yeni sezonda kararsızlığı artıracak tasarımlar oldukça fazla. Farklı renklerin ince çizgilerdeki tasarımlara yansıması ile zengin seçenekler sunan motifli işlemeler... Kısacası tesettür modası yeni sezonda dopdolu bir yelpaze ile muhafazakar hanımefendileri selamlıyor.

2016 tesettür giyim modası, yeni sezonun trend renkleriyle buluşarak tesettürlü bayanların beğenisine sunuldu. Yeni sezon kıyafetler mavi başta olmak üzere bakır tonları ile toprak renklerinden oluşan kıyafetlerden oluşuyor.

2016 tesettür modasının önemli parçalarından biri de şifon eşarp ve şallar. Bu sezon meşhur markaların koleksiyonlarında farklı kumaş alternatifleri ile klasik eşarpların yanında şal kesimli modeller de artık oldukça fazla kullanılıyor. Uzun etekler, tunikler, trenckotlar ve gömlekler elbette ki gözde kıyafetler arasında. Yeni sezonda hemen hemen her koleksiyonda kemer kullanılan modeller göze çarpıyor. Bele oturan ancak bol kesimli etekler, gömlek ve kemerlerle kombin yapılıyor. Daha dar kalem etekler ise tunik veya ceketlerle rahatça kullanılıyor. Hatta tunik ve montlarda da bile kemer var. Mavi, mor, yeşil, sarı, ekru ve pembenin ağırlıkla kullanıldığı göze çarpan bir mevsim daha siz değerli hanımefendileri ağırlamayı bekliyor.


Yaşları 20-30 arasında olan İzmirli genç tasarımcıların kıyafetleri, hem İzmir’de hem de diğer büyükşehirlerde ilgi görüyor. Kimi tesadüfen bu işe girmiş, kimi de eğitimini almış...


Ayakkabı Rehberi   |    Yöresel Pazarı   |    Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.