tesettür giyim

Evlilik Hayatı ▶ Düğününüz kabusunuz olmasın!

Düğününüz kabusunuz olmasın!
Son yıllarda yapılan yeni moda evlilik hazırlıkları, düğünlerin görsel bir şova dönüşüp dönüşmediğini sorgulatıyor. Geleneğimizde sembolik anlamları olan söz, nişan, kına gecesi ve düğün merasimleri, yapılan masraflar yüzünden dört düğüne bedel olabiliyor…
Düğünler çiftlerin en özel günleridir. Türkiye kültüründe de bu özel günün unutulmaması için çeşitli adet ve farklı kutlama şekilleri mevcut. Evlilik sürecinde yapılan harcamalar bütçeye göre değişiklik gösterse de son yıllarda bu konuda çiftler arasında bir yarış havası hakim. Söz süreciyle başlayıp düğüne kadar süren tatlı telaşeler dediğimiz bu süreçte bazen abartıya kaçılabiliyor.

Kültürümüzde önemli yeri olan kız isteme, söz, nişan ve nikah törenlerinde yerine getirilmesi beklenen çeşitli âdetler mevcut. Fakat maalesef yapılan masraflar bazen kabak tadı verebiliyor. Bu da elbette her şeyin yerinde ve kararınca yapılması gerektiğini bize tekrar hatırlatıyor. Çiftler, yapılan aşırı masraftan şikâyetçi olmasalar dahi beraber yeni bir hayata adım atılırken müsrifliğe kaçılmaması gerekiyor. Ayrıca Peygamber Efendimiz’in (sas), “Nikahın hayırlısı külfetsiz olanıdır.” hadis-i şerifini de unutmamak gerekiyor.

Çok değil bundan birkaç sene önce birçok evlenecek çift birbirlerinin maddi durumlarını göz önünde bulundurarak taleplerde bulunurdu. Son dönemlerde görülen abartıyla birlikte söz, nişan ve düğün merasimlerinin her biri maddi külfet oluşturabiliyor. Her bir tören için giyilen gösterişli tuvaletler, şaşaalı salonlar, takılan takılar uygunsuz bir temaşaya dönüşebiliyor. Elbette ki kültürümüzde düğün merasimi çok özellikli ve önemli bir kutlama şekli. Sosyo-kültürel yapımızda da evlilik hazırlıkları insan hayatının en mühim ve en fazla titizlik gösterdiği dönem. Fakat yapılan sembolik ritüellerin bir yarışa dönüşmemesi de önemli.

Barceló Eresin Topkapı Banket Departmanı yöneticisi İsmail Kavaklı, son dönemde yapılan düğünlerin sayısında artış olduğunu söylüyor. Son beş yıldır özellikle muhafazakârların bu konudaki taleplerinin arttığını ifade eden Kavaklı bunun kârlı bir iş olduğunu fark eden belediyelerin de tesis sayılarını çoğalttığını ekliyor. Muhafazakar çiftlerin son senelerde sema gösterisi ve tasavvuf müziği dinletilerini tercih ettiklerine işaret eden Kavaklı, takı törenlerinin aileler tarafından özellikle sinevizyondan verilmesinin istendiğini ekliyor. İstanbul Wow Hotel Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Meltem Ejder ise son yıllarda çiftlerin daha gösterişli tercihlerde bulunduğunu söylüyor. Törenlerin görsel bir şova dönüştüğünü söyleyen Ejder, çiftlerin ekonomik güçleri doğrultusunda anı unutulmaz kılmaya çalıştığını ifade ediyor. Sadece evlilik günü değil, bu sürece atılan ilk adımın dahi eskiye nazaran daha şaşaalı olduğu kanaatinde: “Artık evlilik konusunda sektör de çok farklı alternatifler sunuyor. Mesela en unutulmaz evlilik teklifini sunmanıza yardımcı olacak ajanslar mevcut. Bu tip ajanslar da sektörü canlandırıyor. Mesela evlilik teklifi yaparken Boğaz’da ışık gösterisi gibi jestler yapılabiliyor.” Düğün fotoğrafçılığı da büyük bir sektör haline gelmiş durumda. Pek çok çift en farklı ve en renkli pozları verebilmek için çok yüksek fiyatlarla çalışan düğün fotoğrafçılarına başvuruyor. Eskiden stüdyo çekimlerini tercih eden çiftler artık sosyal medya üzerinden bu kişilere ulaşabiliyor. Özellikle sosyal medyanın çok talep gördüğü ülkemizde Facebook, Twitter, Instagram gibi web sayfaları düğün albümüne dönüştü. Birçok kişinin profillerinde yaptığı paylaşımlar evlilik adaylarına yeni trendler için de yol gösteriyor. Bu sayede çiftler pek çok alternatiften de haberdar oluyorlar. Fakat yine aynı şekilde bu paylaşımlar da sessiz bir rekabete sebebiyet verebiliyor.

Sağlığım bozuldu

Nevin F. (60): “Söz-nişan süreci esnasında epey bir yoruldum. Sağlığım bayağı bozuldu. Bir sürü yeni âdet çıkmış. Eskiden söz-nişan bohçasını kendimiz hazırlardık. El emeği göz nuru olurdu fakat artık özel yerlere yaptırılıyor. Özel kutulara konuluyor, değişik çiçeklerle süslemeler yapılıyor. Ha bu yeni âdetler kötü değil, çok şık duruyor fakat eziyete dönüşmediği sürece. Şeker hastasıyım ve bunlara yetişmekte çok zorlandım. Daha önce iki evladımı evlendirdim fakat küçükte zorlandığım kadar zorlanmadım.”

Dul kadın mısın sen! 

Figen K. (25): “Kişisel olarak gösterişli şeylerdenhoşlanmıyorum. Fakat siz ne kadar ‘sade’ olanı tercih etmek isterseniz isteyin çevrenizdekiler sizi abartılı olmaya zorluyor. Özellikle son senelerde düğün hazırlıklarında abartılı birçok ayrıntı göze çarpıyor. Örneğin, nişanlılık olarak tek renk, düz kesim bir elbise tercih edişim ailemin hiç hoşuna gitmedi. “Neden daha kabarık değil, dul kadın mısın sen?” serzenişlerine maruz kaldım. Yine nişanı aile arasında, evde yapma arzumu da hoş karşılamadılar. Takı olarak gösterişli şeyler yerine günlük takabileceğim zarif bir set tercih ettim. Tamamen benim tercihim olan bu durum da damadın ‘pinti’ olarak algılanmasına sebep oldu ne yazık ki! Bence gelinlik, düğün mekânı seçimi, düğünün yemekli olup olmayacağı, takıların çokluğu ya da azlığı konusunda çiftler genellikle anlaşabiliyor. Ancak ailelerin araya girmesi hem gereksiz tatsızlıklara sebep oluyor hem de bizleri istemeden de olsa gösteriş budalası haline getiriyor. Fakat onları da anlıyorum, onların gençlikleri ekonomik sıkıntıların gölgesinde geçmiş. Kendi yapamadıkları birçok şeyi bizde görmek istiyorlar.”

Boğaz’da nişan yapalım mı? 

Ahmet B. (28): “Kız tarafı, nişanı teknede yapmak istemişti. Hatta bir hayli uygun bir tekne bulunmuştu ama ben kabul etmedim çünkü gereksiz bir masraftı. Söz, bilindiği üzere evde yapılır ama kız tarafı ‘bir restoranda olabilir’ teklifiyle gelmişti. Bunu da kabul etmedim çünkü fıtri bir durum değil bence… Bunun dışında benden astronomik talepler istenmedi.”

Nişan elbiseleri gelinlik gibi!

Emre F. (30): “Geçen seneki düğün telaşemiz esnasında zorluklar yaşadık. Kardeşimle yeni bir iş kurmuştum ve elimde sınırlı miktarda bir bütçe vardı. Bunu en başta anlattım eşime. O da pek çok şeye evet dedi fakat daha sonrasında karşılamakta zorlandığım istekleri oldu. Bizim takacağımız takılar belliyken, tektaş pırlanta ve beş taş istendi. Yine de kriz ortamı oluşturmamaya çalıştık.”

Melek K. (29):“Eskiden belki nişan törenleri evde yapılıyordu fakat artık pek çok kişi nişanı dışarıda bir mekânda gerçekleştiriyor. Benim ailemden de böyle bir talep geldi. Nihayetinde biraz sınırları zorlayarak bir restoranda nişan yaptık. Eskiden nişan kıyafeti olarak daha sade elbiseler seçilirmiş ama artık dış mekân fotoğraf çekimleri rağbet kazandığı için daha gösterişli kıyafetler seçiliyor. Ben de modaya uygun bir tuvalet diktirdim.”

Evlilik Hayatı

Evlilik Hayatı > Düğününüz kabusunuz olmasın!


Son yıllarda yapılan yeni moda evlilik hazırlıkları, düğünlerin görsel bir şova dönüşüp dönüşmediğini sorgulatıyor. Geleneğimizde sembolik anlamları olan söz, nişan, kına gecesi ve düğün merasimleri, yapılan masraflar yüzünden dört düğüne bedel olabiliyor…


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.