tesettür giyim

Hayatın İçinden ▶ Her hatıranın bir bedeli var

Her hatıranın bir bedeli var
Stüdyo fotoğraflarından sıkılıp kendilerini açık havaya atan gelin ve damat adayları, mekânlar için ücret talebiyle karşı karşıya kalıyor. İstanbul’un gözde çekim mekânlarının izin ve ücret durumlarını evlenecekler için araştırdık.
Son yıllarda nişan-düğün fotoğraf çekimleri stüdyolardan daha doğal ortamlara taşındı. Bahar mevsiminin de gelmesiyle birlikte tren garlarında, tarihi mekânlarda, sokak aralarında gelin damat adaylarına sıkça rastlar olduk. İlk yıllar izin ya da herhangi bir ücret talep etmeyen bu mekânlarda fotoğraf çekimi yapmak artık eskisi kadar kolay değil. Gözde çekim yerlerinde nişan ya da düğün hatıranızı kalıcı kılmak istiyorsanız önceden izin almanız ve belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Fotoğrafçı Rukiye Sevilay Taşçı bu değişim sürecine şöyle bir örnek veriyor: “Bazı mekânlar bir süre öncesine kadar herhangi bir kısıtlama getirmiyordu. Mesela 3 yıl önce Hıdiv Kasrı’nın yatak odasında, tarihi asansöründe, kulesinde istediğim gibi fotoğraf çektim. Daha sonra sadece orada evlenen ya da nişanlanan çiftlere; bina, koru ve çevresinde çekime izin verilmeye, düğün orada değilse yasak koyulmaya başlandı. Ondan sonra bir fotoğrafçıyla anlaşıp dışarıdan fotoğrafçıya izin vermemeye başladılar. Düğün mekânı olarak Hıdiv’i seçen bir çiftime ciddi sıkıntı çıkardılar, bir kare bile çektirmeyiz dediler ki her anlarını fotoğrafladığım hikaye çekimi yapıyorduk.” Mekânların ücretli olması sebebiyle birçok çiftin hayalini kurduğu mekânlarda çekim yapmaktan vazgeçtiğini söyleyen fotoğrafçı Tuba Özçelik, İstanbul Anadolu Yakası’nda en çok tercih edilen mekanlardan birinin Hıdiv Kasrı, Avrupa Yakası’nda ise Yıldız Parkı ve Emirgan Parkı olduğunu ifade ediyor. Kız Kulesi de  ücretli çekim mekanlarından. Kulenin fotoğraf ve video sorumlusu Serkan Altun, alınan ücretin sebebini şöyle açıklıyor: “Kız Kulesi, Anıtlar Kurulu’na bağlı ve şu an özel bir şirkete kiralık. Bizim zaten kendi bünyemizde fotoğrafçılarımız var ve her bütçeye uygun paketlerle hizmet veriyoruz. Ancak dışarıdan kendi profesyonel fotoğrafçınızı getirirseniz de ücret talep etmek burayı işleten firmanın en doğal hakkı. Sonuçta biz makbuz kesmek zorundayız ve belediyeye de bir ücret ödüyoruz.”

Klasik araç tutkunlarına

Hasköy’de bulunan Rahmi M. Koç Müzesi kapalı mekân olması sebebiyle daha çok yağmurlu havalarda tercih edilen bir yer. Eğer klasik arabalara özel bir ilginiz varsa burası sizin için bir diğer tercih sebebi olabilir. Müzede düğün ya da nişan fotoğraf çekimi yapmak için önceden izin almanıza gerek yok. Müzenin açık olduğu saatlerde gelip 350 TL ödeyerek içeri girebilirsiniz. Ancak kişi sınırlaması var. Çekim için müzeye gelin, damat, fotoğrafçı ve ekstra 2 kişiden oluşan en fazla 5 kişilik bir grup girebiliyor.

Saraylarda çekim yasak

Milli Saraylar’a bağlı saray, köşk ve kasırlarda durum biraz farklı. Köşk ve sarayların iç ya da dış mekânlarında çekim yapmak yasak. Florya Atatürk Deniz Köşkü, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı yasak olan mekânlar. Beylerbeyi Sarayı’nda ilk günlerde çekim yapılmasına izin verilirken durumun suistimal edilmesi sonucu yasak getirilmiş. Aynalıkavak Kasrı, Beşiktaş’taki Ihlamur Kasrı, Göksu’daki Küçüksu Kasrı, Sarıyer’deki Maslak Kasrı ve Beykoz Kasrı iç mekânlarının yasak olduğu, bahçesindeki çekimlere izin verildiği mekanlar. Çekimlerin saati 500 TL.

Sultan olmak isteyenlere

Osmanlı döneminin izlerini taşıyan Sultan Kayıkları’nda çekim yapmak isteyenlerin oldukça büyük bir bütçe ayırmaları gerekiyor. Bu kayıklarla 1 saatlik Boğaz ve Haliç gezisi sırasında nişan-düğün fotoğrafı çektirmek 650 Euro. Yarım saatlik çekim ise 450 Euro. Çekim sırasında Boğaz turu yapmama gerek yok diyenler, 400 Euro ödeyerek hareket etmeden Haliç’teki Sultan Kayıkları’nda çekim yapabilirler.

Doğayla iç içe

Açık havada çekim yapmak istiyorsanız Kavacık Otağtepe’deki Tema Vakfı-Vehbi Koç Parkı sizin için uygun olabilir. Mekanın ücreti 100 TL Bir diğer seçenek ise Bahçeköy’deki Atatürk Arboretumu. Burada çekim yapmanın bedeli 295 TL. Bu mekânların çok tüketildiğini düşünüyorsanız ve daha farklı bir yer arıyorsanız Ataşehir Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi sizin için farklı bir seçenek olabilir. Mekân çekim ücreti talep etmiyor ancak çiftlerden buraya bağış yapmalarını bekliyorlar.

Bu fotoğraflarda yolculuk var

Ayrılık ve kavuşma gibi birbirine tezat iki olayın mekânlarıdır tren garları. Bu yönüyle İstanbul’da simge haline gelen Haydarpaşa Tren Garı ve Sirkeci Tren Garı gelin-damat adaylarının mekân seçimlerinin başında geliyor. Yaklaşık 2 sene öncesine kadar izin ve ücret talep edilmeyen bu yerler ilginin yoğunluğundan olacak ki artık ücretli. Haydarpaşa ve Sirkeci Tren Garı’nda çekim yapmak istiyorsanız gelin ya da damat olarak davetiyenizle bizzat kendiniz başvurmanız ve 265 TL ödemeniz gerekiyor.

Kız Kulesi’nde fotoğraf çekimi

İstanbul denince ilk akla gelen mekânlardan biridir Kız Kulesi. Burada nişan ya da düğün çekimi yapmak istiyorsanız ve fotoğrafçınızı kendiniz ayarladıysanız 1 saat için 500 Euro artı KDV ödemeniz gerekiyor. Mekân size kendi fotoğrafçısını da verebiliyor. Eğer seçiminiz bu yönde olursa 5 paket seçeneği bulunuyor. Bu paketler 150, 250, 350, 400 ve 500 Euro’luk.

Tarihî mekanları seviyorsanız…

“Benim fotoğraflarımda tarihten izler olsun.” diyenler için İstanbul’da birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan en gözdeleri BELTUR’a bağlı köşk ve kasırlar. Beykoz’daki Hıdiv Kasrı, Beşiktaş’ta Yıldız Parkı içinde bulunan Malta Köşkü ve Çadır Köşk, Emirgan Korusu’ndaki Sarı Köşk, Beyaz Köşk ve Pembe Köşk, Çamlıca’daki Su Köşkü ve Küçük Çamlıca Köşkü bu mekânlar arasında yer alıyor. Ancak bu mekânların ücretleri diğer yerlere göre biraz pahalı. Eğer kasır ve köşklerin iç mekânlarında çekim yapmak istiyorsanız 1.500 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Köşklerin bulunduğu koru ve parklarda çekim yapmak ise ücretsiz.

Hayatın İçinden

Hayatın İçinden > Her hatıranın bir bedeli var


Stüdyo fotoğraflarından sıkılıp kendilerini açık havaya atan gelin ve damat adayları, mekânlar için ücret talebiyle karşı karşıya kalıyor. İstanbul’un gözde çekim mekânlarının izin ve ücret durumlarını evlenecekler için araştırdık.


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.