Alexa
kayra 2015 ilkbahar yaz

Tesettür Moda ▶ Kim bu Süslümanlar?

Kim bu Süslümanlar?
 • Üniversite gençliğinin ’Süslüman’ adını verdiği bir grup var… İyi eğitimli, genç, güzel, zengin ve başörtülüler. Abartılı yaşam tarzlarını, ’marka’ eşyalarını, altın USB ya da gül kabartmalı gözlüklerini, tasarımcı imzası taşıyan ’kombinlerini’ sürekli Instagram’da paylaşıyorlar...
  Bir iş yemeği; ben ‘havalı’ yemeklerin fotoğraflarını çekerken yanımdaki hanımla başlıyoruz bir Instagram muhabbetine. “Şu günlerde Süslümanlar’dan başka bir şeye bakamıyorum” diyor genç hanım; “Başka hiçbir şey bu kadar ilgimi çekmiyor!”

  ‘Süslüman’ın zihnimde süslü ve Müslüman kelimelerini birleştirmesiyle bu şahmeranın büyüsüne kapılıyorum: Kim ki bu süslümanlar?
  “Şahsen tanımıyorum. Tesettürlü, başörtülü genç kadınlar. Çok zengin bir hayat sürüyorlar ve sürekli bunu gösterme hevesindeler. Giysiler, aşırı abartılı. Renkler çok parlak! Partiler, fazla kokoş. Mekânlar uçuk; zehirlenmiş gibiyim, sürekli fotoğraflarına bakıyor, yorumları okuyorum. Hele o yorumlar! Mimarlık okuyorum, bizim okulda herkes ‘süslümanları’ izliyor”

  Günler sonra bahsedilen Instagram hesaplarından birine ‘bir bakayım’ dedim. Öyle “Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” kolaylığında değilmiş iş… Artık ben de zehirlenmiştim.
  İlk önce bir hesapla başladım.
  Tuba Ünsal’ın farklı bir versiyonunu izliyor gibiydim… Ünsal kumsala havlu ve votka koyuyorsa, bu kız havlu yanına, lüks marka bir soda, ‘Ted Baker’ iPad çantası da koyuyordu.
  Yine pek çok ünlü popüler simamız misali, tüm @ işaretleri ve hashtagler birilerine; belirli markalara işaret ediyordu. 
  “Bugünkü kombinim çok sevgili @bilmemkim’den” gibi... Sonra seksek ya da ‘Buna ‘evet’ diyorsan bir sonraki hesaba geç’ gibi bir tür oyun başladı. Her ‘Bilmemkim’in hesabında, bir ayrı şaşırtıcı dünya… Öyle bir zenginlik ve öyle bir hayat tarzı ki… Bir gün, -türbanı saymazsak- ABD’de bir beyzbol maçına gittiğine iddiaya girebileceğim kıyafetlerle Fenerbahçe maçında, diğer gün Jennifer Lopez konserindeler… Lopez konserinde türban üzeri, Lopez maskeleri takılmış. “Hocanıza şikâyet edeceğim” yorumuna da “Ooo duamızı ettik, hocamızdan iznimizi aldık da geldik” yanıtı verilmiş…

  ‘UMRE KOMBİNİM’

  “My sis ile sinema keyfi” başlığı; dev ekran karşısında masaya uzatılmış pofuduk terlikler; masada salep, onlarca çeşit ve marka çikolata.
  Ya da ‘İşte böyle bir pazar’ başlığının üzerinde hem yerli, hem yabancı Elle ve Vogue’lar yanında ‘Moda ve Zihniyet’, ‘Allah Beni Böyle Yaratmış’ gibi kitaplar, bir de Aysha.
  Devam edeyim; bir gün bir bakanla, bir gün çok ama çok zengin bir işadamıyla yemekteler. 
  Bir gün giysiler “İşte Umre kombinim” diye ‘etiketleniyor’, üç gün sonra ‘gece gezmesi’ adlı bir fotoğraf yükleniyor; başörtüsüne uygun can alıcı renklerde spor ayakkabılar, her yerinde dev kurukafalar barındıran altın rengi kazak, kürk yelek ve haki bir pantolon… 
  Sevgililer Günü’nden Anneler Günü’ne her türlü özel gün, pastalarla kutlanıyor. Sevgililer Günü için daha çok yan yana kızlar ya da üzeri kalpli köpüklerle bezenmiş kahve fotoğrafları var… ‘Kapanma’ partisi, taç giyme merasimleri, bunlar için yaptırılan pastalar; dini vecibeleri canlı yayında eğlenceye dönüştürme hali…

  KIZ GÜCÜ VE MARKALAR

  Fotoğraflara yapılan yorumlar ise daha da ilginç. ‘Emotion’lar ustalıkla kullanılıyor bir kere; pembe kurdeleler, alkışlar, kalpler, el ele kızlar... İngilizce kısaltmalar da gırla. Herkes kendi kombinini tanıtıyor; yiyip içtiğini, kullandığını daha doğrusu ‘markaları’ yazıyor ya da ‘tag’liyor; yani etiketliyor. Bu nedenle de yorumların bir kısmı internet alışveriş bloglarını andırıyor… 
  “Ne güzelsin, ne şahanesin, bayılıyorum, beni de yanına alsana”lardan geçilmiyor! Bir kısmı ise “Allah seni sahibine bağışlasın” tadında; dualar da var… Sık sık ‘kız gücünden’, ‘Voltran’ı oluşturmaktan (evet ifade bu) bahsediliyor. 
  Her ama her konuda bir ‘marka’ vuku buluyor. 

  İKON VE İKONCANLAR…

  Bir de tabii ki tartışmalar… Çünkü birtakım başörtülü kadınlar ‘ikon’, bir kısmı da ‘ikoncan’. Sadece kendi tasarladığı kıyafetleri modellerle paylaşanlar olduğu gibi, kendini model olarak kullanan da çok. Ama tabii buradaki cesur ‘kombinler’ her zaman ‘hoş’ karşılanmıyor. 
  Katar Emiri’nin eşi Sheikha tarzı bağlanan türban mesela Instagram’da kıyamet kopartabiliyor; çünkü boyun açık kalıyor! İşte bu durumda Hadis-i Şerifler Instagram’a düşüyor. 
  İsim vermiyorum, hesap adı söylemiyorum, fotoğrafların da yüz görünenlerini seçmiyorum; bu yüzden anlatmakta güçlük çekiyorum ama çekirdek çıtlar gibi hissediyorum. 
  Pencere önünden kalkamıyorum!

  Bir taraftan zenginliği izliyorum, bir taraftan ‘aslında’ yeni içine giriyormuşum gibi hissettiğim bir hayat tarzını. En yakın türbanlı arkadaşım, 2004 yılında Türkiye’de iki kere üniversite kazanıp, önce devlet, sonra özel üniversiteye ‘gidemeyen’, bu yüzden de ABD’de bir dönem birlikte okuduğum Ayşe idi. O da zengin, o da güzel bir kızdı… Ama bu kızlar, Ayşe’den bir hayli farklı. Eski bir liseli deyimiyle bahsettiklerim Ayşe’nin yanında Etiler’deki ‘tiki tayfa’ sanki…

  LUCCA DEĞİL, KURUÇEŞME’DEKİ HUQQA

  Lucca yerine alkolsüz, nargileli, modern Huqqa’daki localarına giden genç kızların fotoğraflarını; “Bu gözlükle aşk yaşıyorum” diye paylaşılan üzeri kabartma güllerle kaplı gözlüğü, hani türban üzerindeki güneş gözlüğünü görmesem “Aaa Kim Kardashian” diyebileceğim kızı izlemek bana dozunda bir hayret veriyor. 

  BESTE UYMUŞ DA GÜFTE KÖTÜ

  Yanlış da anlaşılmasın; fotoğraflarını izlediğim kızları bayağı seviyorum; her biri harbiden yorumlardaki gibi ‘nur yüzlü’; zarif, uzun, incecik, hanımefendi, düzgün genç kızlar… 
  Açıkça altını çizeyim, dini inançla ilgili bir şey yazmıyorum; beni rahatsız eden ‘bir uyarlama’ gibi duran haller. Kimi zaman bir Beyonce klibini Petek Dinçöz’den izler gibiyim! Beste iyi de güfte tutmuyor. Bu halde de bir ‘tek tiplik’ var.

  Galata’daki Mavra kafenin garsonu Murat’ın “Bizim marjinallerimiz böyledir, birbirine benzer” demesini hatırlatıyor. Kurt Cobain’in depresyon hırkası sırtında, baharda bile başında düşük bir bere, dar kotlu, ‘rayban’ yakışıklıları nasıl ki tek tipse bu kızlar da ‘bir tip’. 

  DİNDARLAŞMA DEĞİL SOSYALLEŞME ARACI

  Eklerimizin Yazı İşleri Müdürü Gülay Altan, Esra Elönü’nün bir yazısını uzatıyor; “X semtte genç kızları zengin ve para göbeği sağlam adamlara 2. eş olmaya ikna eden yaşam koçları varmış” diye başlayan “Muhafazakâr hatun dergilerine kapak kızı olmak için şalıyla yırtınan kızların olduğu..” diye devam eden bir yazı… 
  Sonra Esra Elönü’nün Didem Arslan Yılmaz’ın bir programındaki görüntülerini izliyorum; sanki onun bazı sözleri açıklayıcı oluyor: 
  “Din zenginlerin eğlencesi olmuşsa, bu, muhafazakârlığa tekabül ediyor. Muhafazakâr kadın dergilerinde de başörtüsü teşhirciliği yapıldığını düşünüyorum. Bu dergilerin burjuva kesime, hatta muhafazakâr erkeklere hitap ettiğini düşünüyorum. Overlokçu’da çalışan bir kıza hitap ettiğini de düşünmem. Başörtüsünün dindarlaşma değil sosyalleşme aracı olduğu; başörtüsünün de kanallandığı ve katmanlaştığı görüşündeyim. Yeni dönüşmüş bir kadın imajı var; ‘Başörtülü kadın böyle olmalı artık böyleyiz demek başka’; tek yönlü bir şey!” 
  “Dindarlaşma değil sosyalleşme aracı olarak başörtü cümlesi”yle biraz netleşiyor görüntü...

  Nihal ÖRNEK / Akşam
  Tesettür Moda

  Tesettür Moda > Kim bu Süslümanlar?

  Son yıllardaki tesettür giyime olan yoğun ilgi, moda tasarımcılarının tesettüre giyime ağırlık vermelerine neden oldu. Daha önceleri derme çatma tasarımları tesettür giyime uydurmaya çalışan sektör firmaları, son zamanlarda başarılı tesettür giyim çizimlerine imza atarak tesettür giyim markalarını profesyonel bir kulvara taşımayı başardılar. 

  Türkiye muhafazakar giyim tarzına uygun modeller geliştiren tesettür moda stilistleri, Arap ülkeleri başta olmak üzere Balkanlar ve Avrupa tesettürlü bayanlarının yoğun ilgisi ile karşılandı. 

  Tesettür moda tasarımcıları arasından bir adım öne çıkmayı başaran bazı stilistler, satışa sundukları özel dikim butik kıyafetleri ile tesettür moda trendlerini belirleyen stilistler olmaya aday görülüyor.

  Her yılın giyim modasından esinlenerek belirlenen tesettür giyim sezon renkleri ve kumaşları artık sektörün önde gelen markaları tarafından belirlenir hale geldi.

  2014 2015 Tesettür Modası

  Şık ve bir o kadar da farklı tasarımlar 2014 yılı tesettürlü hanımların yılı olacak! Öyle ki; yeni sezonda kararsızlığı artıracak tasarımlar oldukça fazla. Farklı renklerin ince çizgilerdeki tasarımlara yansıması ile zengin seçenekler sunan motifli işlemeler... Kısacası tesettür modası yeni sezonda dopdolu bir yelpaze ile muhafazakar hanımefendileri selamlıyor.

  2014 tesettür giyim modası, yeni sezonun trend renkleriyle buluşarak tesettürlü bayanların beğenisine sunuldu. Yeni sezon kıyafetler mavi başta olmak üzere bakır tonları ile toprak renklerinden oluşan kıyafetlerden oluşuyor.

  2014 tesettür modasının önemli parçalarından biri de şifon eşarp ve şallar. Bu sezon meşhur markaların koleksiyonlarında farklı kumaş alternatifleri ile klasik eşarpların yanında şal kesimli modeller de artık oldukça fazla kullanılıyor. Uzun etekler, tunikler, trenckotlar ve gömlekler elbette ki gözde kıyafetler arasında. Yeni sezonda hemen hemen her koleksiyonda kemer kullanılan modeller göze çarpıyor. Bele oturan ancak bol kesimli etekler, gömlek ve kemerlerle kombin yapılıyor. Daha dar kalem etekler ise tunik veya ceketlerle rahatça kullanılıyor. Hatta tunik ve montlarda da bile kemer var. Mavi, mor, yeşil, sarı, ekru ve pembenin ağırlıkla kullanıldığı göze çarpan bir mevsim daha siz değerli hanımefendileri ağırlamayı bekliyor.


  Üniversite gençliğinin 'Süslüman' adını verdiği bir grup var… İyi eğitimli, genç, güzel, zengin ve başörtülüler. Abartılı yaşam tarzlarını, 'marka' eşyalarını, altın USB ya da gül kabartmalı gözlüklerini, tasarımcı imzası taşıyan 'kombinlerini' sürekli Instagram'da paylaşıyorlar...
  Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
  www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır.