tesettür giyim

Evlilik Hayatı ▶ Kadın-erkek diyaloğunda ölçü

Kadın-erkek diyaloğunda ölçü
Soru: Dinimizin kadınlarla erkeklerin diyalogları ile ilgili getirdiği ölçüler çok dar kapsamlı mı yoksa bize mi böyle öğretiliyor?
Cevap: Dinimizde kadın-erkek ilişkileri, tabiî ve fıtrîdir. Hem Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hem de sahabe efendilerimizin kadınlarla konuşması, bu fıtrîlik içerisinde gelişmiştir. Fakat iki cins arasında günah işlemek her zaman söz konusu olduğundan dolayı ciddi tedbirler konulmuştur. Konuşmada, iş yapmada, davranışlarda, giyinmede ölçüler getirilmiştir. Peygamberimiz ve sahabe efendilerimizin kadınlarla konuşması, hep bu ölçüler içerisinde gerçekleşmiştir. Mesela Efendimiz (aleyhissalatü vesselam), kadınlara sohbet edeceği zaman yanında Bilal Habeşi’yi de götürür. Esma Validemiz, yanına girdiğinde Efendimiz bu baldızına arkasını dönmüş ve tesettürün ölçülerini beyan etmiştir. Kadınlarla konuşma konusunda Kur’an’da da belli ölçüler belirtilir.

Dinimizin koyduğu ölçülere göre yaşanıldığında ne erkek ne de kadın, kendisi hakkında zulmedildiğini, haksızlık yapıldığını vs. düşünmez, düşünmemişler de. Kadın-erkek ilişkilerinin belli ölçülere göre düzenlendiği İslam âlemiyle, alabildiğine serbest bırakıldığı batı ve doğu toplumlarındaki halihazırdaki durum, tam manasıyla yaşanmamasına rağmen dinimizin koyduğu ölçülerin ne kadar yerinde ve güzel olduğunu gösterir. İslam’da katı bir anlayış yoktur, fakat tedbirli olma esası vardır. Mesela yabancı (mahrem olmayan) bir kadınla yabancı bir erkek, konuşabilir fakat şehevani olmamak, yalnız kalmamak, birbirine dokunmamak şartıyla ve ihtiyaç ölçüsünde. Bazı hususlar sadece Allah Resûlü’ne has olabilir. Bazı konularda kadınların yaşlılığı hükme sebep olabilir. Bazı durumlarda ‘fitneye sebep olmama’ prensibi öne çıkabilir. Mesela Lübabe, Nebiler Serveri’nin amcası Hazreti Abbas’ın hanımıdır, Hazreti Abbas’ın bütün çocuklarının annesidir ve aynı zamanda Meymûne Validemiz’in kız kardeşi yani Resûlullah’ın baldızıdır. Muhtemelen yaşı ileriydi ve Efendimiz, ona başını taraması için müsaade ediyordu. Bütün bunları tek tek bilmek ve hükmünü ifade etmek zordur. Bu zor işi sahabe ve sonraki âlimlerimiz üstlerine almışlar ve bize işin özünü vermişler. Öyleyse onlara itimat etmek lazım. 

Evlilik Hayatı

Evlilik Hayatı > Kadın-erkek diyaloğunda ölçü


Soru: Dinimizin kadınlarla erkeklerin diyalogları ile ilgili getirdiği ölçüler çok dar kapsamlı mı yoksa bize mi böyle öğretiliyor?


Hakkımızda   |    Künye   |    Gizlilik Politikası   |    Yasal Uyarı   |    Reklam   |    İletişim Formu
www.tesettur.gen.tr © 2009 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Tesettur.gen.tr adlı sitemizde bulunan fotoğraflar ve videoların tüm hakları ilgili marka/firmalara aittir. Markalara ait koleksiyonlar bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır.